Łączy nas puls Ziemi
Opracowując kampanię dla nowej ambicji firmy, Yara czerpała inspirację z tajemniczego faktu naukowego, że planeta Ziemia ma puls, stały rytm, który przebiega przez planetę co 26 sekund.
– „Dla Yary ten puls to bicie serca Ziemi, rytmiczny symbol życia na planecie. Przypomina nam o związku ludzkości z Ziemią i naszym wspólnym obowiązku ochrony przyrody. Stał się symbolem naszych ambicji – Uprawa żywności przyszłosci z pozytywnym efektem dla środowiska," mówi Juliana Xavier, szefowa Zarządzania Marką w Yara.
Dzisiejszy system żywnościowy żywi miliardy ludzi, ale jest zbyt dużym obciążeniem dla naszej planety. Rolnictwo odpowiada za około 25% emisji gazów cieplarnianych i 70% zużycia słodkiej wody. Powoduje utratę różnorodności biologicznej i odpływ substancji odżywczych. Jednocześnie marnuje się aż jedna trzecia naszej żywności. Nowa ambicja firmy Yara jest odpowiedzią na pilną potrzebę przekształcenia systemu żywnościowego.
Zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe i wyczerpana gleba zagrażają rolnictwu i bezpieczeństwu żywnościowemu. Według ONZ ponad 800 milionów ludzi na całym świecie głoduje.
Nowe podejście biznesowe dla przyszłości żywności przyjaznej dla środowiska
Firma stara się sprostać tym wyzwaniom, przekształcając swój model biznesowy, aby zintegrować potrzeby związane z klimatem i naturą. Wśród naszych obecnych wysiłków znajduje się rozwinięta ambicja firmy Yara — Uprawa Żywności Przyszłości Pozytywnej dla Środowiska — która służy jako motyw przewodni dla naszej strategii.
Inne inicjatywy obejmują opracowanie produkcji czystego amoniaku i zielonych nawozów w celu dekarbonizacji łańcucha żywnościowego i innych energochłonnych gałęzi przemysłu; inwestowanie w naukę i technologię w celu optymalizacji efektywności wykorzystania składników odżywczych; naciskanie na przyjęcie rolnictwa regeneracyjnego w całej branży; pionierskie udostępnianie danych i gromadzenie danych terenowych oraz ustalanie naukowych celów w zakresie ograniczania emisji.
— „Dzięki globalnej skali firmy Yara możemy wywrzeć pozytywny wpływ na zmianę systemu żywnościowego i mamy obowiązek działać. Wszyscy musimy robić więcej, aby produkować i dystrybuować zdrową żywność dla wszystkich, odtwarzać nasze gleby i ograniczać emisje, jednocześnie dajemy planecie więcej, niż bierzemy. To właśnie oznacza pozytywne nastawienie do natury” – mówi.
Od ponad wieku Yara współpracuje z pokoleniami rolników, wprowadzając innowacje, opracowując rozwiązania i dzieląc się wiedzą agronomiczną, aby wyżywić świat.
– „Yara współpracuje z ponad 20 milionami rolników na całym świecie. Dzielimy się wiedzą i dostarczamy rozwiązania dla lepszego i bardziej zrównoważonego rolnictwa. Dosłownie każdego dnia trzymamy rękę na ziemi. Kiedy więc dowiedzieliśmy się, że puls jest pod powierzchnią Ziemi, uznaliśmy, że to piękny temat dla naszej kampanii” – mówi Xavier.
Puls - naukowy fakt
Co 26 sekund, puls Ziemi jest rejestrowany przez stacje sejsmiczne na całym świecie.
Lars Eivind Augland, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Oslo, wyjaśnia, że puls składa się z regularnych mikrowstrząsów w skorupie ziemskiej.
– „Puls jest jednym z niewielu sygnałów generowanych regularnie, wyraźnie i dokładnie. Nie jest jasne, jaka może być przyczyna, ale istnieje wiele możliwych wyjaśnień, w tym fale oceaniczne, wulkany oraz wzrost i spadek ciśnienia wody, wypełniającej pęknięcia w warstwach osadowych pod dnem morskim” — wyjaśnia Augland.
– „To niezwykłe, że te wstrząsy występują regularnie i trwają przez tak wiele dziesięcioleci” – podkreśla.
Łączy nas - lokalnie i globalnie
Sygnały pulsacyjne są najbardziej odczuwalne w Afryce Zachodniej, Ameryce Północnej i Europie. Mimo to można je rejestrować jako puls na sejsmometrach na całym świecie.
– „To poruszające i otwierające oczy, że lokalne zjawisko można odczuć globalnie. Puls Ziemi łączy nas z planetą i między sobą” — mówi Juliana Xavier.
– „Yara nie jest w stanie samodzielnie osiągnąć naszych ambicji. Mamy nadzieję, że bicie serca Ziemi zainspiruje wszystkich, którzy chcą się przyłączyć i zmobilizować na rzecz lepszej przyszłości żywnościowej, bez względu na to, czy są to pracownicy Yara, rolnicy, firmy spożywcze czy rządy. Puls powinien nam przypominać, że musimy intensywnie współpracować, aby rozwijać przyszłość żywnościową z pozytywnym dla środowiska” – mówi.