Yara N-Tester BT
Pomaga dostosować wymaganą aplikację nawozu w okresie wegetacji. Urządzenie jest pomocne w określeniu dokładnych zaleceń, co zwiększa opłacalność uprawy oraz minimalizuje wpływ nawozów na środowisko.
Zapytaj swoją roślinę!
Stan odżywienia roślin określają termin i ilość zastosowanego nawozu. Z Yara N-Tester BT istnieje możliwość zidentyfikować wymagania azotowe, łatwo i szybko, bezpośrednio na polu. Zapotrzebowanie na nawozy azotowe nie jest stałe i może znacznie różnić się w poszczególnych latach i dla różnych upraw.
Rozdzielanie dawkowania azotu na większą ilość aplikacji, daje możliwość optymalizacji szybkości poboru azotu przez roślinę, według jej indywidualnych potrzeb. Analiza rośliny N-Testerem daje cenne informacje na temat bieżącego stanu odżywienia uprawy.
Stosowanie N-Testera gwarantuje ekonomiczny zysk
W celu określenia korzyści ze stosowania N-Testera BT, przeprowadzono wiele doświadczeń polowych.
Stosując w nawożeniu zbóż, dawki azotu na odpowiednim poziomie, można osiągnąć znaczne korzyści zarówno w wydajności plonu, jak i jakości ziarna. Zapewnienie prawidłowej zawartości białka w ziarnie, może mieć znaczący wpływ na rentowność uprawy i oczekiwania odbiorców. Doświadczenia wykazały, że przy użyciu N-Testera, można znacząco poprawić zawartość białka w ziarnie zbóż.
Jak działa N-Tester BT ?
N-Tester BT mierzy zawartość chlorofilu w liściach, co jest ściśle związane ze stanem poziomu azotu w roślinie. Punkt pomiarowy powinien być na środku blaszki, najmłodszych, w pełni rozwiniętych liści. Zalecane jest wykonanie trzydziestu losowych pomiarów z całego pola, wyliczając średnią wartość, która jest wykorzystywana w celu wskazania, jaki poziom azotu jest wymagany w uprawie. Wynikające zalecenie nawozowe jest prawidłowe, w sytuacji, jeśli inny brak składników odżywczych, nie ogranicza wzrostu uprawy.
Pomiary N-Testerem są mocno uzależnione od gatunku roślin i stadium ich wzrostu. Z tego względu, pomiary N-Testerem, muszą być skalibrowane tak, aby uwzględnić tę zmienność.
Doświadczenia, przeprowadzone we Francji
- Ponad 240 doświadczeń polowych na zbożach
- Wzrost zawartości białka o 0,3%
- Zwiększona wydajność plonu 120 kg/ha