maja 07, 2019
Nawożenie sadów po kwitnieniu
W takich warunkach bardzo istotne w nawożeniu dolistnym sadów jest dobre odżywienie cynkiem (zwiększenie tolerancji na niską temperature) oraz kontynuacja dokarmiania fosforem i borem , co sprzyja intensywnym podziałom komórkowym, dzięki którym w tej fazie zawiązki rosną. Zwiększa to również tzw gęstość i jakość przyszłego owocu: większa ilość komórek oznacza większą ilość ścian komórkowych a co za tym idzie większą możliwość zgromadzenia wapnia w owocach.
Bardzo dobrym źrodłem cynku, fosforu i boru jest znany już dobrze sadownikom Kristaleaf Fruit Controller – nawóz polecany do opryskiwania sadów pod koniec kwitnienienia w dawce 3 kg/ha.
Siedem dni po tym zabiegu proponujemy od tego roku zastosowanie nowego, długodziałającego nawozu YaraVita FRUTREL ( 3 l/ha) zawierającego oprócz cynku, fosforu i boru również azot, magnez i dużą ilość wapnia oraz wyciąg ze starannnie wyselekcjonowanych alg morskich.
Niezbędne dla optymalnego plonu ilości azotu i potasu można dostarczyć jedynie poprzez nawożenie doglebowe. W roku obfitego plonowania te właśnie składniki (szczególnie potas) są w największym stopniu wynoszone wraz z zebranymi owocami. I w kolejnym sezonie może ich brakować.
Po kwitnieniu możemy już dość racjonalnie ocenić zasadność oraz dawki nawożenia tymi składnikami.
Program Yara daje do wyboru w tym okresie dwa rozpuszczalne i szybko działające produkty:
1. Na słabsze stanowiska, w sytuacji optymalnego kwitnienia i dobrego zawiązania, szczególnie dla odmian drobnoowocowych - saletra wapniowo-potasowa Unika Calcium.
2. W przypadku stanowisk mocniejszych, zasobniejszych w potas lub dla odmian o większych owocach oraz przy słabszym zawiązaniu -saletra wapniowa YaraLiva Nitrabor.
Oba nawozy są źródłem szybkiego, niezakwaszającego azotu saletrzanego i dodatkowo zawieraja dużą ilość całkowicie rozpuszczalnego w wodzie wapnia, który w tym okresie jest także intensywnie pobierany z gleby i potrzebny zarówno dla rozwoju korzeni jak i rosnących zawiązków owoców. W składzie Uniki Calcium znajduje się dodatkowo potas (24% K2O) w bardzo łatwo rozpuszczalnej formie, a w Nitraborze 0,3% boru.
Zalecana wielkość dawki dla obu nawozów to 200-250 kg/ha
Pełne programy nawożenia jabłoni i innych drzew owocowych tutaj
Film dotyczący nawożenia dolistnego