Zmniejszenie porażenia ziemniaka przez mokrą zgniliznę
Nawożenie a mokra zgnilizna ziemniaka
Wapń
Badania wykazują, że wzmocnienie ściany komórkowej wapniem może zredukować porażenie Erwinią wywołującą zgniliznę ziemniaka podczas przechowywania.
Badania wykazują zależności pomiędzy dostępnością wapnia, zawartością wapnia w skórce i stratami wagi powodowanymi przez mokrą zgniliznę ziemniaka.
Wysoki poziom wapnia w bulwach również zmniejsza ryzyko stłuczeń w czasie zbioru i późniejszego transportu. Odmiany różnią się pod względem pobrania wapnia, niezależnie od tego nawożenie saletrą wapniową, w porównaniu z saletrą amonową, maksymalizuje pobranie Ca , redukuje ryzyko uszkodzenia bulw, które jest powodem występowania choroby.
Amerykańskie badania wykazały, że nawożenie saletrą wapniową w stosunku do saletry amonowej spowodowało większy poziom wapnia w bulwach niezależnie od odmiany.
Bor
Obok potasu, wapnia i magnezu, bor jest ważnym składnikiem obecnym w ścianie komórkowej. Bor łączy ze sobą silnie pektyny, zwiększając przez to wytrzymałość komórek. Dlatego powoduje polepszenie jakość bulw podczas przechowywania. Bor wpływa również na pobranie wapnia, dlatego nawożenie tym składnikiem jest istotne w drodze do osiągnięcia zrównoważonego odżywienia.
Doświadczenie przedstawia wpływ boru na zawartość wapnia w bulwach ziemniaków, co za tym idzie również na redukcje występowania zgnilizny bulw ziemniaka.
Inne czynności wpływające na zmniejszenie występowania mokrej zgnilizny bulw ziemniaka
Producent może wpłynąć na zmniejszenie występowania przebarwień poprzez:
- Wczesny zbiór, przez który minimalizuje się prawdopodobieństwo przedostania się późno występujących chorób lub pogorszenia jakości bulw
- Zwrócenie uwagi podczas zbioru i sortowania, aby zminimalizować liczbę uszkodzeń fizycznych i stłuczeń
- Dezynfekcję miejsc przechowywania sadzeniaków celem zredukowania możliwości przenoszenia chorób
- Zbiór w optymalnych warunkach celem uniknięcia uszkodzeń fizycznych i inwazji chorób
- Wykonywanie zabiegów podczas magazynowania (np. fungicydami) celem zmniejszenia możliwości powstawania, rozwijania się chorób bulw
- Kontrolowanie temperatury i wilgotności podczas przechowywania